Hírek,  Tech

Algoritmusok és életkor-ellenőrzések átalakítása, különben bírságot kaphatnak a techcégek

A brit médiahatóság, az Ofcom, megerősítette, hogy a weboldalaknak meg kell változtatniuk az algoritmusokat, amelyek a fiatalok számára ajánlják a tartalmakat, és be kell vezetniük szigorúbb életkor-ellenőrzéseket, különben jelentős bírságokra számíthatnak. Az Ofcom legújabb közleménye szerint a „Gyermekek Kódexei”, amelyek végleges változatai mostanra elkészültek, „átformáló új védelmeket” kínálnak. Azok a platformok, amelyek pornográf tartalmakat tárolnak, vagy olyan anyagokat kínálnak, amelyek önkárosítást, öngyilkosságot vagy étkezési zavarokat népszerűsítenek, különösen nagyobb erőfeszítéseket kell tegyenek annak érdekében, hogy megakadályozzák a gyermekek hozzáférését ezekhez a tartalmakhoz.

Dame Melanie Dawes, az Ofcom vezetője, a BBC Radio 4 Today programjában elmondta, hogy ezek a változtatások „játékmegváltoztatóak” lehetnek. Ugyanakkor a kritikusok azt állítják, hogy a korlátozások nem mennek elég messzire, és „keserű pirulát jelentenek” a számukra. Ian Russell, a Molly Rose Alapítvány elnöke, aki lánya emlékére alapította a szervezetet, miután a lány 14 évesen öngyilkosságot követett el, kifejezte csalódottságát a kódexekben rejlő ambíció hiánya miatt. Dawes azonban hangsúlyozta, hogy az életkor-ellenőrzések bevezetése elengedhetetlen lépés, mert „ha nem tudjuk, hol vannak a gyermekek, nem tudunk nekik más élményt nyújtani, mint a felnőtteknek”.

A médiahatóság vezetője elismerte, hogy vannak olyan cégek, amelyek „egyszerűen nem értik, vagy nem akarják” a változásokat, de hangsúlyozta, hogy a Kódexek jogi erővel bírnak. „Ha szolgáltatni akarják a brit közönségnek, és különösen, ha szeretnék a 18 éven aluliaknak nyújtani a szolgáltatásaikat, akkor meg kell változtatniuk a szolgáltatásaik működését” – tette hozzá. Prof. Victoria Baines, a Facebook volt biztonsági tisztje, a BBC-nek nyilatkozva azt mondta, hogy ez „jó irányú lépés”. A Today programban kifejtette, hogy a nagy technológiai cégek már komolyan foglalkoznak a problémával, ezért pénzt és erőforrásokat is áldoznak a megoldásra.

Peter Kyle, a technológiai ügyekért felelős miniszter hangsúlyozta, hogy a szabályok kulcsa a gyermekeknek megjelenített online tartalmakat meghatározó algoritmusok kezelése. „A gyerekek többsége nem keres ilyen anyagokat, azok egyszerűen megjelennek a hírfolyamaikban” – mondta a BBC Radio 5 Live műsorában. Kyle további tervei között szerepel egy közösségi média kijárási tilalom bevezetése a 16 éven aluliak számára, de hangsúlyozta, hogy „nem fog cselekedni olyan ügyben, amely minden egyes gyermekre kihatással lenne az országban, anélkül, hogy megbizonyosodna arról, hogy a bizonyítékok ezt alátámasztják”.

Az új szabályok a Parlament jóváhagyására várnak az Online Biztonsági Törvény keretében. Az Ofcom közleménye szerint a szabályok több mint 40 gyakorlati intézkedést tartalmaznak, amelyeket a technológiai cégeknek be kell tartaniuk. A hatóság figyelmeztetett arra, hogy ha a vállalatok nem tartják be a szabályokat, akkor „jogosultságunk van bírságokat kiszabni, és nagyon súlyos esetekben bírósági végzést kérni, hogy megakadályozzuk a weboldal vagy alkalmazás elérhetőségét az Egyesült Királyságban”.

A gyermekek védelmével foglalkozó NSPCC jótékonysági szervezet üdvözölte a Kódexeket, és „pivotal moment”-ként említette a gyermekek online biztonsága szempontjából. Ugyanakkor arra kérte az Ofcomot, hogy lépjen tovább, különösen a titkosított üzenetküldő alkalmazások esetében, ahol a platformok nem látják, hogy mit küldenek a felhasználók. Az elkövetkezendő időszakban a gyermekek online védelme érdekében várhatóan további intézkedések is születnek, hiszen a digitális világ folyamatosan változik, és a fiatalok biztonsága kiemelten fontos kérdés.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/c5yljn2vkn1o

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük