Gazdaság,  Hírek

Nincs béke: ukrán katonák és civilek a orosz tűzszünetről

A tűzszünet idején, amelyet Oroszország hirdetett meg, a Donetsk régióba látogattunk, hogy megnézzük, milyen hatással van ez a helyzet a frontvonalra. Az ukrán hadsereg kíséretében indultunk el egy tüzérségi állás felé, amely Pokrovsk városától dél-nyugatra helyezkedik el. Az esős időjárás és a sötét felhők csökkentették a drónok támadásának kockázatát a széles, nyitott mezők felett, miközben a sárban haladtunk. Oroszország elnöke, Vlagyimir Putyin május 8-án, helyi idő szerint éjfélkor háromnapos tűzszünetet javasolt, amely egybeesett a második világháború európai befejezésének évfordulójával, amit Oroszországban Győzelem Napjának neveznek. Azonban a tüzérségi állásból hallottuk a folyamatos robbanások hangját – közelgő és távolodó gránáttűz, ami azt bizonyította, hogy a frontvonalon nem állt meg a harc.

Serhii, a Nemzeti Gárda 3. Operatív Brigadejének katonája, amikor megkérdeztem tőle, hogy voltak-e orosz támadások az éjszaka során, határozott választ adott: „Igen, éjszaka támadtak. Itt voltak csúszóbombák és drónok. Oroszországban nem lehet bízni. Este tűzszünetet hirdetnek, reggel pedig támadnak. Nincs tűzszünet. Mindig készen állunk mindenre.” Néhány perccel később megkapta a célpont koordinátáit rádión. Néhány katona mély sárban lévő lövészárkokon át futott egy tisztásra, ahol egy howitzer rejtőzött, ágakkal és levelekkel takarva. Felfedték, a megfelelő irányba állították, és tüzet nyitottak. A hangja fülsiketítő volt, és a visszarúgás felkavarta a leveleket és a port a földről.

Ukrán elnök, Volodimir Zelenszkij elutasította Oroszország egységes, háromnapos tűzszünetét. Ehelyett egy hosszabb, harminc napos tűzszünetet javasolt, amelyet az Egyesült Államok is támogatott, és amelyet Donald Trump, az Egyesült Államok elnöke is megerősített a Truth Social platformján. Trump még azt is megfenyegette, hogy Washington és partnerei további szankciókat fognak bevezetni, ha a tűzszünetet nem tartják be. Miközben a háború folytatódik, és mindkét fél megpróbálja elfárasztani a másikat, megkérdeztem Maxot, egy 26 éves katonát, hogy mit gondol a globális diplomáciai erőfeszítésekről, amelyek a tűzszünet érdekében folynak. „Itt nem gondolsz ilyen dolgokra. Túnelvízióra van szükség. Nem engedheted, hogy az érzelmek befolyásolják a cselekedeteidet. Vársz egy parancsra, és ha nincs parancs, akkor megpróbálod eltölteni az idődet. De nem engeded, hogy ilyen gondolatok bejussanak az elmédbe” – mondta.

Azután észak felé indultunk a tüzérségi állásról Dobropillya városába, amely körülbelül 19 kilométerre van az orosz állásoktól. A városban még mindig több ezer ember él, köztük sokan, akik kénytelenek voltak ide költözni, mert az otthoni városaik túl veszélyessé váltak. Találkoztunk Svitlanával, aki Pokrovskból származik, de most Dobropillyában él. Megkérdeztem tőle, hogy szerinte Oroszország tűzszüneti felhívása hozott-e valamilyen változást a terepen. „Itt hallhatja a hangokat” – mondta, utalva a folyamatos robbanásokra, amelyek olyanok voltak, mint a mennydörgés, és amelyeket a város szélén is hallani lehetett. „Ez Oroszország tűzszünetének hangja. Ezért mondom, hogy soha nem szabad bízni bennük.”

A dobropillyai piacon találkoztunk Oleksandral, aki 65 éves. „Tavaly este csendesebb volt. Előtte rendszeresen hallottuk a Shahed drónokat” – mondta. „De most újra halljuk a riasztásokat, és nem vagyok biztos benne, hogy látok bármiféle tűzszünetet.” Miközben beszél, az arca összeroskad, és sírni kezd: „Félek. Itt van a feleségem és a fiam. Nagyon félek a családomért. Félek, hogy el kell hagynunk az otthonunkat” – mondta, és az érzelmei megjelentek a szavain. Az orosz-ukrán háború továbbra is sötét árnyként lebeg a régió felett, és az emberek mindennapi élete továbbra is a bizonytalanság és a félelem jegyében telik.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/c5y63dvj5dqo

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük