
A Just Stop Oil mozgalom elhallgattatása után a tiltakozások titkosabb formája terjedt el
A Just Stop Oil (JSO) aktivistái ismét felkészülnek a megmozdulásra, előkerülnek a jól ismert narancssárga mellények, és újra üzembe helyezik a hangosbeszélőiket. Ez a rutin már sokszor megvalósult az elmúlt három év során, amely alatt a klímaaktivisták különféle módszerekkel, például levesek öntésével, kukoricakeményítő festék spriccelésével és utak blokádjával vívták harcukat. Ennek eredményeképpen a JSO a legutálatosabb kampányoló szervezetek közé került az Egyesült Királyságban. A hétvégén London központjában várhatóan több száz aktivista gyűlik össze, azonban a mostani esemény jelentősen eltér a korábbiaktól. Először is, a találkozó létezése nem titok, és másodszor, valószínűleg nem lesznek olyan tömeges zavargások, mint korábban. Valójában ez a JSO utolsó demonstrációja. A csoport hivatalosan bejelentette, hogy „felakasztja a láthatósági mellényt”, és véget vet a polgári engedetlenség akcióiknak. A JSO álláspontja szerint megnyerték a harcukat, mivel a követelésük, miszerint ne legyen új olaj- és gázlicenc, most már kormányzati politika. Ugyanakkor a JSO tagjai a magánéletükben elismerik, hogy a zavargó tüntetések kezelésére bevezetett szigorú új hatalom gyakorlatilag lehetetlenné tette a hasonló csoportok működését.
Sarah Lunnon, a JSO egyik alapítója, a szombati találkozót „örömteli ünneplésnek” nevezte. „Hihetetlen dolgokat tettünk együtt, megbíztunk egymásban” – mondta. Nemcsak a JSO tagjai ünnepelnek, hanem azok a motorosok is, akiket eddig megzavartak, a művészetet kedvelők, akiket felháborítottak a festmények elleni támadások, valamint a sport- és színházrajongók, akiknek eseményeit megszakították. A rendőrség is megkönnyebbülhet, hiszen a JSO tüntetések kezelése több ezer órányi rendőri munkát emésztett fel, és milliókba került. A londoni Met Rendőrség 2023-ban úgy becsülte, hogy a JSO demonstrációi közel 20 millió fontba kerültek.
A JSO megszűnése azonban komoly kérdéseket vet fel, például azt, hogy valóban ez-e a vége a zavaró klímavédelmi tüntetéseknek az Egyesült Királyságban, vagy pedig a föld alá kényszerített aktivisták új, még zavaróbb vagy kaotikusabb akciókat indíthatnak el. A helyzetet bonyolítja, hogy a közvélemény, bár aggódik a bolygó jövője miatt, sok esetben ellenségesen viszonyul a JSO-hoz. A JSO működési modellje kicsi, elkötelezett aktivista csoportokból állt, akik célzott akciókat hajtottak végre, hogy maximális zavart vagy közfelháborodást okozzanak. Az akciók azonban szigorú belső szabályok szerint zajlottak, például az erőszakmentesség és a felelősségvállalás kötelező volt. A rendőrség, a közfelháborodás és a negatív médiakép hatására több hatalmat követelt a „zöld őrültek” megfékezésére, ahogy a sajtó elnevezte őket.
A legsúlyosabb változás a 2022-es Rendőrségi, Bűnügyi, Büntető és Bírósági Törvény volt, amely a „szándékosan vagy gondatlanul közszolgáltatást zavaró” cselekedeteket törvényes bűncselekménnyé nyilvánította. Ezt követően újabb bűncselekmények sorát vezették be, amelyek közé tartozik a „zárba zárás” és a fő infrastruktúra megzavarása. A következő évben a Közrendvédelmi Törvény tovább bővítette a rendőrség hatalmát a tüntetések kezelése terén, új bűncselekményeket hozva létre, mint például a komoly zavarás a föld alatti járatokkal.
A JSO tagjai most azt tapasztalják, hogy a hagyományos, felelősségteljes tüntetések már nem életképesek. Egy új csoport, a Shut the System (STS) például bűncselekményeket hajtott végre pénzügyi és biztosítótársaságok irodáin, ablakokat törve, festéket öntve, zárakat szuperragasztóval rögzítve. Az aktivisták úgy vélik, hogy a jogi változások miatt nem maradt más választásuk, mint hogy alámerüljenek, és új módszereket találjanak a kormány kihívására.
A JSO végének hírére sokan örülnek, míg mások attól tartanak, hogy a jövőben új, hasonlóan zavaró klímavédelmi akciók fognak megjelenni. Az emberek közötti párbeszéd és a demokratikus rendszer hatékonyabb kihasználása lehet a megoldás a klímaváltozás elleni harcban. Az embereknek együttesen kell fellépniük a klímaváltozás ellen, hogy valódi változást érjenek el, és elkerüljék a JSO által tapasztalt negatív reakciókat. A klímavédelmi mozgalom jövője tehát egy új irányt vehet, amelyben a cél nem csupán a figyelem felkeltése, hanem a szélesebb közönség támogatásának megszerzése is.

