
A Pegasus kémprogram készítője 167 millió dolláros büntetést kapott a WhatsApp feltöréséért
Az izraeli NSO Group, amely a hírhedt Pegasus kémprogram mögött áll, több mint 167 millió dolláros kártérítés megfizetésére kötelezték a WhatsApp tulajdonosától, a Metától, miután kiderült, hogy 2019-ben 1400 embert hekkelt meg a szoftver segítségével. A Pegasus egy rendkívül veszélyes kémprogram, amely távolról telepíthető mobiltelefonokra, lehetővé téve a felhasználók mikrofonjának és kamerájának hozzáférését, valamint más bizalmas információk megszerzését. Az NSO Groupot azzal vádolják, hogy lehetőséget biztosított autoriter rezsimeknek arra, hogy figyeljék a újságírókat, aktivistákat, sőt politikai személyiségeket is.
A Meta, a WhatsApp tulajdonosa, kijelentette, hogy ez a döntés „első győzelem a törvénytelen kémprogramok fejlesztése és alkalmazása ellen”. Az NSO Group viszont jelezte, hogy „alaposan megvizsgálja a bírósági döntés részleteit, és megfelelő jogorvoslati lehetőségeket keres, beleértve a további eljárásokat és a fellebbezést”. Ez az első alkalom, hogy egy kémprogram fejlesztőjét felelősségre vonták a mobilplatformok sebezhetőségeinek kihasználása miatt.
Az NSO Group állítása szerint a Pegasus technológia kizárólag súlyos bűnözők és terroristák ellen lett kifejlesztve. Azonban számos vád érkezett, miszerint egyes országok ezt a technológiát bárkire alkalmazták, akit nemzeti biztonsági fenyegetésnek tartanak. A Pegasus ügy 2021-ben vált nemzetközi botrány tárgyává, amikor kiszivárgott egy lista, amely 50 ezer telefon számot tartalmazott, melyek feltételezett áldozatokhoz tartoztak. Ezen a listán nemcsak politikai vezetők és államfők, hanem üzleti vezetők, aktivisták, sőt több arab királyi család tagjai is szerepeltek, valamint több mint 180 újságíró is.
A kanadai Citizen Lab kutatócsoport szerint a Pegasus kémprogram megfertőzhette a Downing Street és a Brit Külügyminisztérium tisztviselőinek eszközeit. Az ügyben olyan prominens személyiségek is szerepelnek, mint Emmanuel Macron francia elnök, valamint Jamal Khashoggi, a szaúd-arábiai kormány kritikusának rokonai, aki 2018 októberében a szaúdi konzulátuson meggyilkolták. A bírósági döntés értelmében az NSO Groupnak 444 ezer dollárt kell kifizetnie a Metának kártérítésként. E díjak a hatéves jogi csata után születtek meg az amerikai közösségi médiával és az izraeli megfigyelőcéggel.
A Meta nyilatkozata szerint „a zsűri döntése, amely kötelezi az NSO-t a kártérítés megfizetésére, kulcsfontosságú elrettentő példa ennek a rosszindulatú iparnak a törvénytelen cselekedetei ellen, amelyek amerikai cégek ellen irányulnak.” Az NSO Group viszont kiemelte, hogy technológiájuk fontos szerepet játszik a súlyos bűncselekmények és a terrorizmus megelőzésében, és hogy ezt felelősségteljesen alkalmazzák az arra jogosult kormányzati ügynökségek.
A WhatsApp ügyének sikere új lehetőségeket teremt az NSO számára, mivel más technológiai óriások is jogi lépéseket tehetnek az ellen, hogy a Pegasus kémprogram cégek platformjait célozza meg. A bírósági döntés nemcsak az NSO Group jövőjére van hatással, hanem általánosságban is kihat a kémprogramok iparára, amely eddig szinte büntetlenül működhetett a világ különböző részein. Kérdés, hogy a jövőbeni jogi eljárások mennyire fogják korlátozni az ilyen technológiák használatát, és milyen hatással lesz ez a globális digitális biztonságra.

