Hírek,  Magazin

Attenborough 99 évesen a legfontosabb üzenetét osztja meg

Sir David Attenborough, a neves brit tudós és természetfilm-rendező, a közelmúltban bemutatta legújabb filmjét, amelyet pályafutása egyik legfontosabb alkotásának tart. A most megjelenő Ocean című dokumentumfilm a biodiverzitás megőrzésére és a klímaváltozás elleni küzdelemre helyezi a hangsúlyt. Sir David, aki a közelgő 99. születésnapját ünnepli, úgy véli, hogy a film képes lehet jelentős hatással lenni a jövőre nézve, hiszen a világ óceánjai kulcsszerepet játszanak bolygónk életében. „Majdnem 100 éves koromra már tudom, hogy a Föld legfontosabb helye nem a szárazföldön, hanem a tengeren van” – mondta.

Az Ocean film bemutatója a londoni Royal Festival Hallban zajlott, ahol számos híresség is megjelent, köztük Geri Halliwell-Horner énekesnő, Tim Peake űrhajós, James Blunt énekes és Cara Delevingne modell. Az eseményen részt vett Károly herceg is, aki elmondta, hogy alig hiszi el, hogy Sir David 99. születésnapja csütörtökön esedékes. A rendezvény szimbolikus jelentőséggel bír, mivel a film a világ óceánjainak állapotáról és a természetvédelmi kihívásokról szól.

A film nem csupán a természet csodáit mutatja be, hanem hangsúlyozza a globális klímaváltozás hatásait is. Sir David Attenborough figyelmeztetett arra, hogy a világ óceánjaiban drámai mértékű életcsökkenés tapasztalható. „Majdnem elfogyott az időnk” – figyelmeztetett, utalva arra, hogy a tenger élővilága súlyosan veszélyben van. Az Ocean film egyik legmegdöbbentőbb része a tengerfenék kimerítése, amely az ipari halászat következményeként jelentkezik. Az aljzati halászat során használt hálók súlyosan károsítják a tengeri élőhelyeket, és a halászok által fogott halak több mint háromnegyede gyakran kidobásra kerül. „Nehezen elképzelhető ennél pazarlóbb módja a halászatnak” – tette hozzá Sir David.

A filmben bemutatott új felvételek világosan szemléltetik, hogy az aljzati halászat mennyire pusztító hatással van az óceánokra. Sir David elmondta, hogy a folyamat során hatalmas mennyiségű szén-dioxid is felszabadul, amely hozzájárul a globális felmelegedéshez, holott a legtöbb ország támogatóan áll a gyakorlat mögött. Attenborough szerint a tenger állapota miatt néha elvesztette a reményt a jövőre nézve, de a legnagyobb felfedezése, hogy az óceán képes „gyorsabban regenerálódni, mint azt valaha is elképzeltük”, segítette őt a pesszimizmus leküzdésében.

A film különösen optimista üzenete a bálnák története, amely az utóbbi évtizedekben drámai módon megváltozott. A 20. században a bálnavadászat következtében 2,9 millió bálna veszett oda, ami a történelem legnagyobb állatgyilkolásának számít. Sir David emlékszik, amikor a bálnák populációja a kihalás szélére került, ám 1986-ban a közvélemény nyomására világszerte betiltották a kereskedelmi bálnavadászatot, és azóta a bálnafajok populációja gyorsan regenerálódott.

Keith Scholey, a film egyik rendezője, aki 44 éve dolgozik együtt Sir David-del, úgy véli, hogy Attenborough energiája és lelkesedése inspiráló hatással van mindenkire, aki vele dolgozik. „Minden alkalommal, amikor David-del dolgozol, valami újat tanulsz” – mondta Scholey. Sir David üzenete a filmben az, hogy a remény soha nem veszett el. Számos ország ígéretet tett arra, hogy megvédi a világ óceánjainak egyharmadát, és Attenborough reméli, hogy filmje ösztönözni fogja a vezetőket, hogy határozott lépéseket tegyenek a jövő hónapban tartandó ENSZ-konferencián.

A film üzenete világos: az óceán képes visszanyerni életét, és ha elegendő figyelmet és védelmet kap, nemcsak hogy regenerálódik, hanem virágzó ökoszisztémává válhat. Az egészséges óceánok képesek több szén-dioxidot megkötni, ezzel segítve a klímaváltozás elleni harcot. „Előttünk áll egy lehetőség, hogy megvédjük éghajlatunkat, élelmünket és otthonunkat” – mondta Sir David, aki továbbra is harcol a természet védelméért, ahogyan azt egész életében tette. Az Ocean című film csütörtöktől a mozikban lesz látható, így mindenki számára lehetőség nyílik arra, hogy tanúja legyen ennek a fontos üzenetnek.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cn0wjxg0ex1o

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük