Gazdaság,  Hírek

Az Egyesült Királyság 101 millió fontos megállapodást köt a Chagos-szigetek átadásáról

Sir Keir Starmer, az Egyesült Királyság miniszterelnöke, megállapodást írt alá, amely lehetővé teszi a Chagos-szigetek átadását Mauritiusnak, míg a brit kormány visszabérli a Diego Garcia nevű kulcsfontosságú katonai bázist évi 101 millió fontért. Starmer elmondása szerint ez a megállapodás az egyetlen módja annak, hogy a bázis hosszú távú jövőjét biztosítani tudják, és erősítse az Egyesült Királyság nemzeti biztonságát. A megállapodás értelmében Mauritius szuverenitást nyer a szigetek felett, miközben az Egyesült Államok és az Egyesült Királyság továbbra is üzemeltetheti a katonai bázist Diego Garcián, amelyre kezdetben 99 évre szóló bérleti szerződést kötöttek.

A brit konzervatívok a megállapodást „a nemzeti önsérülés aktusának” minősítették, arra figyelmeztetve, hogy a megállapodás miatt az Egyesült Királyság „több kitettségnek” van kitéve Kínával szemben, mivel Mauritius szoros kapcsolatban áll Kínával. Az Egyesült Királyság a megállapodást egy utolsó pillanatos jogi kihívás leküzdése után írta alá, amelyet két Chagossian indított. Az Egyesült Királyság 1968-ban 3 millió fontért vásárolta meg a szigeteket, de Mauritius azt állítja, hogy illegálisan kényszerítették a szigetek átadására, hogy elnyerje függetlenségét Nagy-Britanniától. Az Egyesült Királyság katonai bázisa miatt a szigeteket kiürítették, és a Chagossian közösség tagjai nagy csoportokban Mauritiusra és a Seychelle-szigetekre költöztek, vagy elfogadták az ajánlatot, hogy Angliában telepedjenek le, főként Crawleyben, West Sussexben.

A brit kormány évente átlagosan 101 millió fontot fog fizetni Mauritiusnak 99 éven keresztül, amely Sir Keir szerint nettó költségként 3,4 milliárd font körüli összeget jelent, figyelembe véve az inflációt és más tényezőket. A miniszterelnök egy sajtóértekezleten hangsúlyozta, hogy az Egyesült Királyságnak „most kell cselekednie”, különben Mauritiusi jogi lépések várnak, amelyek megzavarhatják a Diego Garcia-i bázist. Starmer elmondta: „Trump elnök és más szövetségesek üdvözölték a megállapodást, mert látják a bázis stratégiai fontosságát, és hogy nem engedhetjük meg, hogy mások, akik ártani akarnak nekünk, átvegyék a terepet.” Hozzátette: „Ha nem egyezünk meg ebben a megállapodásban, a jogi helyzet azt jelenti, hogy nem tudnánk megakadályozni Kínát vagy más nemzeteket abban, hogy saját bázisaikat állítsák fel a külvárosi szigeteken vagy közös gyakorlatokat végezzenek a bázisunk közelében. Egy felelős kormány sem engedheti ezt meg.”

A megállapodás 24 mérföldes védőzónát állít fel Diego Garcia körül, ahol semmilyen építkezés nem végezhető el az Egyesült Királyság beleegyezése nélkül. Külföldi katonai és polgári erők szintén tiltanak más szigeteken a szigetvilágban, miközben az Egyesült Királyság megőrzi a vétójogot a szigetekhez való hozzáférés tekintetében. Van lehetőség a bérlet további 40 évvel történő meghosszabbítására is, amennyiben mindkét fél egyetértene. A megállapodás csak akkor lép életbe, ha azt mind az Egyesült Királyság, mind a mauritiusi parlament jóváhagyja.

Mauritius miniszterelnöke, Navin Ramgoolam a megállapodást a mauritiusi nemzet „nagyszerű győzelmeként” üdvözölte. „Mindig is azt mondtam, hogy meg kell szereznünk a szuverenitásunkat a Chagos teljes területe felett, beleértve Diego Garciát is,” mondta. „A Chagossianoknak újra élniük kell a szigeteiken.” Marco Rubio, az Egyesült Államok külügyminisztere szintén üdvözölte a megállapodást, mondván, hogy az „biztosítja a közös amerikai-brit katonai létesítmény hosszú távú, stabil és hatékony működését Diego Garcián, amely kritikus a regionális és globális biztonság szempontjából.”

Azonban a megállapodás erős kritikát váltott ki a brit ellenzéki politikusok körében, akik megkérdőjelezték a költségeket, és azt állították, hogy egy fontos katonai bázist nem szabad átadni egy Kínához közeli országnak. Kemi Badenoch, a konzervatív párt vezetője azt mondta: „Csak Keir Starmer munkáspártja kötne megállapodást, ahol fizetünk azért, hogy valamit átadjunk. Ez egy létfontosságú katonai bázis. Mauritius Kína szövetségese.” Tom Tugendhat, a korábbi biztonsági miniszter és konzervatív képviselő a BBC Radio 4 The World Tonight című műsorában azt mondta, hogy a megállapodás „óriási elmozdulást” jelent. „A megállapodás, amelyet most láttunk, azt mondja, hogy a brit kormány megígéri, hogy tájékoztatja a mauritiusiakat a Diego Garciáról származó bármilyen tevékenységről,” mondta. „Ez nemcsak a bázis szuverenitásának átadásáról szól, hanem Mauritius belevonásáról a bázis operatív használatába is.”

A jogi kihívást két chagossian nő indította, akik Diego Garcián születtek, és szeretnének visszatérni. A megállapodás kimondja, hogy Mauritius „szabadon végrehajthat egy letelepedési programot” a szigeteken, Diego Garcia kivételével, ahol a brit-amerikai katonai bázis található. Az ügyvédjeik levélben kifejtették, hogy a chagossian nép jogtalanul nem kapott szót a szigetek jövőjével kapcsolatban, holott ők a helyi lakosok. A bíróság döntése után az egyik nő azt nyilatkozta, hogy „nagyon szomorú nap” van, de hozzátette: „Nem adjuk fel.” A chagossian közösség képviselői az Egyesült Királyság külügyminiszterével találkoztak, hogy megvitassák a terület szuverenitását. A megállapodás aláírását követően azonban Port Louis közelében a chagossianok tűzijátékot gyújtottak, ünneplve a megállapodást. Olivier Bancoult, a Chagos Menekültcsoport vezetője „történelmi napként” üdvözölte ezt a lépést. A Chagos-szigetcsoport 1965-ben szakadt el Mauritiusztól, amikor Mauritius még brit gyarmati állapotban volt. Az Egyesült Királyság az Egyesült Államokat hívta meg katonai bázis építésére Diego Garcián, és eltávolította az ott élő emberek ezreit otthonaikból, megakadályozva visszatérésüket. Az utóbbi években az Egyesült Királyság egyre növekvő nemzetközi nyomás alatt állt, hogy adja vissza a szigeteket Mauritiusnak, a leg

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/c9914ndy82po

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük