
Az Egyesült Királyság ritka élővilága a tűzvészek miatt a kihalás szélén áll
Az Egyesült Királyság egyik legveszélyeztetettebb állatfajainak, köztük a hen harriernek és a vízi pocoknak a sorsa egyre kilátástalanabbá válik a legutóbbi hetek súlyos tűzesetei miatt. A környezetvédők figyelmeztetnek, hogy a tűzesetek következtében ez a ritka fauna egy lépéssel közelebb került a kihaláshoz. A National Trust, a brit természetvédelmi szervezet, arról számolt be, hogy a Powysban található Abergwesyn közösségben zajló tűzvészek elpusztították a helyi aranyfácán költőhelyeit, amelyek az Egyesült Királyság legszebb magaslati madarai közé tartoznak. Az idei év eddig 110 négyzetmérföldnyi területet égetett fel, ami nagyobb terület, mint Birmingham városa.
Walesben a tűzoltóság eddig közel 1,400 tűzesetet kezelt, ami arra késztette a hatóságokat, hogy felelősségteljes magatartásra kérjék a lakosságot, és bármilyen gyanús tevékenységet jelenteniük kell a rendőrségnek. A National Trust képviselője, Ben McCarthy elmondta, hogy 2025 a legrosszabb évnek ígérkezik a tűzesetek szempontjából, amelyeket emberi tevékenység okozott. A rendkívül száraz időszak és a márciusi magas hőmérsékletek hozzájárultak a tűzesetek kialakulásához. A 2024-es év alacsony tűzesetszáma is hozzájárult ahhoz, hogy több növényzet maradjon, ami táplálékforrást nyújtott a lángoknak.
A Coed Cadw, a walesi Erdővédelmi Szövetség, arról számolt be, hogy az Aberystwyth közelében lévő Allt Boeth területén egy „pótolhatatlan” területét érte kár, ahol a védett kék harangvirágok is megsérültek. Ez a terület, amelyet kelta esőerdőnek is neveznek, ritka növények, zuzmók és gombák otthona, és súlyosabban fenyegetett, mint a trópusi esőerdők. Angliában a National Trust több ezer újonnan ültetett fát is elpusztultnak nyilvánított a West Yorkshire-i Marsden Moor területén. Észak-Írországban, a Morne-hegységben, a talajlakó állatok, köztük a hüllők egyszerűen „élve megégettek”.
McCarthy hangsúlyozta, hogy a kormányzati támogatás, amely segíti a gazdákat és a földgazdálkodókat a tőzeglápok helyreállításában, elengedhetetlen a tűzesetek megelőzése érdekében, miközben hozzájárul a szén-dioxid megkötéséhez és a megfelelő élőhelyek biztosításához. A Wildlife Trusts és az Initiative for Nature Conservation Cymru (INCC) nevében is aggályokat fogalmaztak meg a vízi pocok jövőjével kapcsolatban, amely már így is súlyos veszélyben van a természetes élőhelyeik elvesztése és az amerikai vidrák predációja miatt. Az alacsonyabb életformák, mint a vízi pocok és az egerek, amelyek lyukakban élnek, túlélhetik a gyorsan terjedő tüzeket, de élőhelyeik és táplálékforrásaik megsemmisülnek. Rob Parry, az INCC munkatársa elmondta, hogy a vízi pocok a „leggyorsabban csökkenő emlős” a brit faunában, és a walesi magaslatokon található utolsó élőhelyeik elpusztulása súlyos következményekkel járhat az egész faj számára.
Az INCC öt baglyos párt is figyelemmel kísér az Amman-völgyben, ahol a tűzesetek hatalmas területeket pusztítottak el. Parry elmondta, hogy a közelmúltban a baglyoknak elegendő terület állt rendelkezésükre, hogy élelmet találjanak a fiókáiknak, de most már ez a lehetőség eltűnt. „Nem tudom, hogyan fognak boldogulni. Egy tűzvész egyszerűen egyik napról a másikra eltünteti az élőhelyet,” fogalmazott. További ritka madarak is szenvednek a tűzesetek miatt, köztük a hen harrier, amelyért a közelmúltban folytattak természetvédelmi erőfeszítéseket a walesi magaslatokon.
Az INCC arra figyelmeztetett, hogy a tűzesetek tavaszi megjelenése súlyos terhet jelent a már amúgy is veszélyeztetett brit faunának. A természetvédelmi szervezet szorosabb felügyeletet javasol a gazdák által végzett kontrollált égésekkel kapcsolatban, valamint a tűzesetek környezeti hatásainak jobb nyomon követését. A Natural Resources Wales (NRW) szintén hangsúlyozta, hogy a tűzesetek óriási problémát jelentenek, különösen Dél-Walesben, ahol a tavalyi adatok szerint a tűzesetek több mint fele itt történt. Becky Davies, az NRW vezető tisztviselője elmondta, hogy az elmúlt három nap alatt több mint 75 tűzesetet regisztráltak Dél-Walesben.
A tűzesetek környezeti hatásai szélesebb körben is érezhetők. Amikor eső esik egy tűz után, a frissen megégett talajból kioldódó foszfátok a vízfolyásokba és folyókba juthatnak, rontva ezzel a vízminőséget. A tűzesetek száma évről évre változik, attól függően, hogy mikor következnek be a száraz időszakok. Az adatok szerint Dél-Walesben a fűtüzek száma 1200%-kal nőtt a tavalyi év azonos időszakához képest. Az idei év január elsejétől április 10-ig 34 tűzeset történt a régióban, míg 2025-ben 445. Észak-Walesben a tűzoltóság 170 tűzesethez vonult ki, míg Közép-Wales tűzoltósága 772 tűzesetet kezelt. A tűzesetek száma Angliában és Észak-Írországban is emelkedett a tavalyi évhez képest, míg Skóciában széleskörű tűzvész-riasztást adtak ki az egész országra.
A statisztikák szerint a tűzesetek többsége szándékosan keletkezik, de előfordulhatnak olyanok is, amelyek eldobható grillezőkből vagy ellenőrzött égésekből fakadnak. Dél-Walesben a tűzoltók iskolákba látogatnak, hogy már fiatal korban felhívják a gyerekek figyelmét a tűzesetek pusztító hatásaira. A Cwmbranban található Pontnewydd Általános Iskolában a Dél-Walesi Tűzoltóság és a Gwent Rendőrség munkatársai különböző állatokat, például kígyókat, sündisznókat és rókákat hoztak, hogy a gyerekek közelebbről megismerhessék őket. Mark Bowditch, a tűzoltóság állomásparancsnoka elmondta, hogy első kézből tapasztalják a tűzesetek által okozott környezeti károkat. „Látjuk a helyi állatvilág pusztulását, látjuk élőhelyeik megsemmisülését,” mondta. „Elfogadjuk, hogy egyes tüzek balesetből származhatnak, de a szándékos gyújtogatás bűncselekm

