
Finnország versenyez Európa startup vezető szerepéért
Helsinki belvárosában éppen zajlik a legnagyobb európai startup campus építkezése, amely a Maria 01 néven ismert, már működő közösségi iroda és rendezvényközpont kiterjesztéseként valósul meg. A projekt célja, hogy egy új, összesen 50,000 négyzetméteres területet adjon hozzá a már meglévő 20,000 négyzetméteres területhez, amely jelenleg körülbelül 240 startupnak ad otthont. A campus területén, amely egykor Helsinki első kórháza volt, a 19. században alapították, már most is számos innovatív vállalkozás működik, amelyek az egészségügyi technológiák, mesterséges intelligencia, kiberbiztonság, játékfejlesztés és védelmi technológiák terén tevékenykednek.
Sarita Runeberg, a Maria 01 vezérigazgatója hangsúlyozza, hogy a helyszín középpontjában a közösség áll. „Összehozzuk az embereket, hogy tudjanak hálózatot építeni és különböző forrásokat találni a vállalkozásaik növekedéséhez” – mondja. Az iroda számos vonzó szolgáltatással rendelkezik, mint például biliárdasztal, asztali foci, futó- és jéghideg víz fürdő klubok, valamint a finn kultúrához hűen, szauna is található. Runeberg elmondása szerint: „Nem lennénk igazi startup központ, ha nem lenne saját szaunánk!”
A Maria 01 nem-profit szervezetként működik, amelynek működését Helsinki városa is támogatja. A város eddig több mint 6 millió eurót fektetett be a központba 2016-os indulása óta. Runeberg optimista a jövőt illetően és úgy véli, hogy a campus 2028-ra Európa legnagyobb startup központjává válik, amennyiben a három új épület befejeződik. Az új tervek között szerepel egy gyorsító program bevezetése is, amely a magas növekedésű startupokat hivatott támogatni és irányítani. A Maria 01 jelenlegi és korábbi tagjai már több mint 1 milliárd eurót gyűjtöttek össze finanszírozásra, ami a finn startupok korai szakaszú finanszírozásának körülbelül 40%-át jelenti.
A finn startup ökoszisztéma az utóbbi évtizedekben folyamatosan fejlődött, és az ország az utolsó két évtizedben 12 unicorn céget is létrehozott, amelyek értéke meghaladja az egymilliárd dollárt. Ezek közé tartozik az Oura, a Supercell, a Rovio és a Wolt. Tavaly a Startup Blink globális indexe az ország startup ökoszisztémáját a nyugati Európa 7. legjobbjának, míg a világ 14. legjobbjának rangsorolta. Az index a Maria 01-hez hasonló központokat, az állami és egyetemi támogatás magas szintjét, valamint a Slush nevű nem-profit rendezvényt emeli ki, amely évente több ezer startupot és befektetőt vonz.
A finn startup ökoszisztéma, bár még nem olyan kiforrott, mint más európai központok, mint például Svédország és az Egyesült Királyság, az utóbbi években a tech színtéren egyre inkább elismertté vált. A kis északi ország, körülbelül 5,6 milliós lakosságával, folyamatosan próbálja vonzani a globális tehetségeket, különféle engedélyek és támogató csomagok révén, mint például a Business Finland által kínált soft-landing csomagok. Ezek a programok tanácsadást, támogatást és néha támogatásokat is magukban foglalnak a startupok kezdeti fázisában.
A Business Finland 2024-ben 112 millió eurót fektetett be startupokba, ami 30%-os növekedést jelent az előző évhez képest. A kormány célja, hogy olyan környezetet teremtsen, ahol a kiemelkedő startupok fejlődhetnek és globális kihívásokkal nézhetnek szembe. Az ország jelenleg gazdasági lassulással küzd, ami miatt a kormány igyekszik vonzóbbá tenni a startup környezetet nemzetközi alapítók számára is.
Mindazonáltal a finn kormány nemrégiben szigorította az állampolgársági követelményeket, ami azt jelenti, hogy a külföldi vállalkozóknak mostantól legalább nyolc évet kell eltölteniük az országban, hogy állampolgárságot kapjanak. Emellett a legmagasabb áfa bevezetése is megnehezíti a nemzetközi alapítók helyzetét. A Maria 01 központjában a találkozók során a startup alapítók optimistán tekintenek a jövőre, de figyelmeztetnek, hogy a közösségi érzés elveszhet a növekedés során. A finn startup ökoszisztéma tehát ígéretes jövő előtt áll, de számos kihívással is szembe kell néznie ahhoz, hogy versenyképes maradjon a globális piacon.

