Hírek,  Magazin

Kihalásra ítélt axolotlok szabadon engedése új reményt ad a ritka kétéltűnek

A világ egyik legveszélyeztetettebb kétéltűje, a különös, folyamatosan mosolygó mexikói axolotl, új életre kelt azáltal, hogy mesterséges vizes élőhelyekre engedték vissza – állapította meg egy kutatás. A tudósok 18, fogságban tenyésztett axolotlt szabadítottak el Mexikóváros közelében lévő helyreállított és mesterséges vizes élőhelyeken. A kutatók rádiókövető eszközöket szereltek az állatokra, és megfigyelték, hogy sikeresen túléltek és táplálkoztak mindkét helyszínen – sőt, még híztak is. Dr. Alejandra Ramos, a Baja California Autonóm Egyetem vezető kutatója szerint ez egy „lenyűgöző eredmény”. Az eredmények a PLoS One című tudományos folyóiratban jelentek meg, és a kutatók úgy vélik, hogy az axolotl visszatérhet a természetes élőhelyére.

A Xochimilco vizei, amelyeket hagyományos mezőgazdasági gyakorlatok formáltak, és a hegyekből érkező tavaszi víz táplált, egykor tele voltak e kétéltűekkel. Azonban ahogy Mexikóváros növekedett, az urbanizáció, a szennyezés és egyéb nyomások az axolotlokat a kihalás szélére sodorták, egyes becslések szerint a vadonban alig 50 példány maradt. „Ha elveszítjük ezt a fajt, elveszítjük mexikói identitásunk egy részét” – mondta Dr. Luis Zambrano, a Mexikói Nemzeti Egyetem társkutatója. Az axolotl ikonikusnak számít, a azt az azték legenda szerint egy isten formájában megjelenő szalamanderként ábrázolják – Xolotl, a tűz és a villám istene, aki szalamanderként álcázta magát. „Ha sikerül helyreállítani ezt a vizes élőhelyet és visszaállítani az axolotl populációját egy több mint 20 millió lakosú városban, úgy érzem, van remény az emberiség számára” – tette hozzá Dr. Zambrano.

A kutatók a helyi gazdákkal és önkéntesek csapatával dolgoztak együtt, hogy vizes élőhelyi „menedékeket” hozzanak létre az axolotlok számára. Természetes vízszűrő rendszereket telepítettek, hogy megtisztítsák a vizet. Az állatokat két helyszínen engedték szabadon: az egyik Xochimilcóban, a másik pedig egy elhagyatott kőfejtőben, amely évtizedek alatt mesterséges vizes élőhellyé alakult. Minden állatot rádiónyomkövető eszközzel láttak el. „A lenyűgöző hír az, hogy mindegyikük túlélte” – mondta Dr. Ramos a BBC Newsnak. „Ráadásul azok, akiket újra befogtunk, híztak – tehát vadásznak.” A megfigyelések érdekes betekintést nyújtottak az axolotl viselkedésébe is. „Azt tapasztaltuk, hogy egyesek a legtöbb időt egy másik egyed társaságában töltik – mintha kis barátságokat alakítanának ki” – magyarázta Dr. Ramos.

A kétéltűek ezen karizmatikus képviselői a világ laboratóriumaiban és házi akváriumaiban számos példányban megtalálhatóak. A faj biológiailag lenyűgöző, mivel képes regenerálni bármely elveszett vagy megsebesült testrészét. Ezért a kutatások folyamatban vannak annak érdekében, hogy megértsék, vajon ezt a képességet orvosi célokra is fel lehet-e használni. Azonban Mexikóváros zavaros vizes élőhelyeiben még sok munka vár a tudósokra, hogy megtisztítsák és helyreállítsák az élőhelyet, és lehetőséget adjanak a vadon élő axolotloknak a regenerálódásra. „Sok állat világszerte elveszíti az élőhelyét” – mondta Dr. Ramos. „A helyreállítási projektek nem könnyűek, de megvalósíthatók – csak sok emberre van szükség hozzá. Nem szükséges tudósnak lenni ahhoz, hogy valaki részt vegyen – mindenkinek a világon segíthet.” Az emberek összefogtak, hogy felhívják a figyelmet a szennyezett vizek problémájára, és szervezetten tiltakoztak a szennyezés ellen, ami miatt sokan nem tudják élvezni a fürdőzést a tiszta vizekben. Az axolotl megmentése nemcsak egy faj megóvásáról szól, hanem a mexikói kultúra és identitás megőrzéséről is, amely mélyen összefonódik e különleges kétéltűvel.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cm2xr2jzelyo

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük