Gazdaság,  Hírek

Kolumbia szélerőművei: ígéretek és kihívások az őslakosok számára

José Luis Iguarán, aki a kolumbiai La Guajira szárazföldi területén él, egy reggel a háza előtt kilépve lenyűgöző látványban részesül: tíz hatalmas szélturbina sorakozik a kaktuszokkal teli tájban, egészen a Karib-tengerig. Az őslakos Wayuu közösség, amelynek ő is tagja, évszázadok óta él ezen a kopár félszigeten, ahol kecskéket legeltetnek, földet művelnek, sót bányásznak és halásznak. A szélerőművek telepítése révén La Guajira a fosszilis tüzelőanyagokról a megújuló energiára való áttérés középpontjába került, hiszen Kolumbia egyik legnagyobb szélerősségű területével rendelkezik. Azonban ez a zöld kezdeményezés nem mentes a helyi lakosok ellenállásától és aggodalmaitól, akiknek területe szorosan összefonódik kultúrájukkal, hagyományaikkal és a természettel való mély kapcsolatukkal.

Mr. Iguarán elmondása szerint a turbina zaja éjszaka megzavarja az álmokat, amelyek számukra szentek. Az ő közösségük most megosztja a földjét a Guajira 1 nevű szélerőművel, amely Kolumbia két működő szélturbinájának egyike. Jelenleg további tizenöt szélerőmű építése folyik La Guajirában, és a tervek között számos újabb is szerepel. Míg Mr. Iguarán úgy véli, hogy a Guajira 1 projekt lehetőséget ad a fejlődésre, mások, mint Aaron Laguna, egy Wayuu halász, aggodalmukat fejezik ki a szélerőművek körüli ellentétek miatt. Laguna elmondása szerint a szélerőművek tiszta energiát termelnek, azonban megosztottságot is okoznak a Wayuu közösségek között.

Az Isagen, a projekt mögött álló kolumbiai cég, pénzügyi támogatást nyújtott a helyieknek, hogy tiszta ivóvízhez, jobb utakhoz és masszív téglaházakhoz jussanak, amelyek sok helyi sártégla és kaktusz házat felváltottak. Az Isagen, amely a kanadai Brookfield tulajdonában áll, éves díjat fizet három helyi közösségnek a szélerőművéért, valamint a villamos energia éves bevételeinek egy százalékát és a szén-dioxid-kibocsátás csökkentésére vonatkozó kreditek értékesítéséből származó 20%-ot. Ezeket a krediteket olyan cégek vásárolják, amelyek kompenzálni kívánják a szén-dioxid-kibocsátásukat.

A Wayuu közösség tagjainak száma körülbelül 380,000 Kolumbiában, és kiterjednek Venezuelára is. Az ő hagyományaikban a álmok a szellemi világ hírvivői, ahol üzeneteket kapnak az őseiktől, amelyeket a családon belül értelmeznek. Azonban a kulturális zűrzavarok ellenére Mr. Iguarán szerint a közösségük profitál a Guajira 1-ből.

Azonban nem mindenki osztja Mr. Iguarán optimizmusát. Az EDP Renováveis, egy spanyol cég, amely két szélerőmű megépítését tervezte La Guajirában, végül felfüggesztette a projekteket, mondván, hogy azok gazdaságilag már nem életképesek. E döntés hátterében állt, hogy a helyi őslakos közösségek száma, akik érintettek lehetnek, 56-ról 113-ra emelkedett. Ezenkívül az Enel, egy olasz multinacionális vállalat is elhagyta a régióban tervezett szélerőmű projektet, amelyet „állandó tüntetések” miatt kellett leállítani.

A szélerőművekkel kapcsolatos konfliktusok a helyi közösségek közötti feszültségekhez vezetnek. Az Indepaz, egy kolumbiai gondolkodóintézet, széleskörű kutatásokat végzett az energiatranszformációról és annak hatásairól a Wayuu közösségekre. Az antropológusok, mint Wieldler Guerra, világosan látják, hogy a Wayuu és a szélerőművek képviselői között szakadék áll fenn. A Wayuu számára a szél nem csupán egy természeti erő, hanem emberek, mitológiai és ősrégi lények, akiket tiszteletben kell tartani. A cégek és a kolumbiai kormány számára viszont a szél egy erőforrás, amelyet ki lehet aknázni a környezetvédelmi előnyök és a nyereség érdekében.

Ezért a jövő, amely a tiszta energiát ígéri, sok Wayuu számára még mindig aggasztó. Az állam történelmileg elhanyagolta La Guajirát, és a helyi közösségek közötti feszültségek csak fokozódnak. Az emberek sokszor órákat gyalogolnak, hogy vízhez jussanak, míg a tervezett szélerőmű villamos energiáját más településekre irányítják. A közösségek ezért joggal féltik jövőjüket, és aggódnak amiatt, hogy a megújuló energiaforrások körüli ígéretek nem hoznak számukra valódi előnyöket.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/ckg2ekjjgldo

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük