Gazdaság,  Hírek

Mik szerepelnek az Egyesült Királyság és az Egyesült Államok vámmegállapodásában?

Az Egyesült Királyság és az Egyesült Államok megállapodást kötött néhány árukra vonatkozó vámokról, amelyek a két ország közötti kereskedelemben szerepelnek. Donald Trump amerikai elnök által bevezetett általános 10%-os vámok az Egyesült Királyságból érkező importtermékekre továbbra is érvényesek, azonban a legújabb megállapodás értelmében néhány brit exporttermék, például autók, acél és alumínium esetében csökkentették vagy eltörölték a vámokat. A megállapodás jelentőségét Trump a közösségi médiában „nagy kereskedelmi megállapodásnak” nevezte, ám a valóságban ez nem több, mint egy szűk keretek között mozgó alku, amelynek még hosszú hónapokig tartó tárgyalások és jogi procedúrák állnak előttük.

A megállapodás értelmében az Egyesült Államok 25%-os vámot vetett ki az importált autókra és autóalkatrészekre, ami a korábbi 2,5%-os adót is magában foglalja. Most ezt az adót maximum 100 000 brit autóra 10%-ra csökkentették, ami megegyezik azzal a mennyiséggel, amit az Egyesült Királyság tavaly exportált az Egyesült Államokba. Minden olyan autóra, amelyet ezen a kvótán felül exportálnak, 27,5%-os vámot fognak alkalmazni. Az autók az Egyesült Királyság legnagyobb exporttermékei az Egyesült Államokba, tavaly mintegy 9 milliárd font értékben. A Jaguar Land Rover, amely autóinak közel negyedét az Egyesült Államokba exportálja, kijelentette, hogy a megállapodás „nagyobb bizonyosságot biztosít a szektor számára”. Ugyanakkor az autóipari vezetők aggodalmukat fejezték ki a BBC-nek, mondván, hogy a kvóta versenyképes exportkorlátot állíthat fel.

Az Egyesült Királyság jelenleg 10%-os vámot vet ki az amerikai autókra, de nem világos, hogy van-e bármilyen változás ezen a téren. Az Egyesült Államok korábban azt követelte, hogy a vámot csökkentsék 2,5%-ra, és Rachel Reeves pénzügyminiszter jelezte, hogy nyitott lenne egy ilyen csökkentésre. A megállapodás részeként a Rolls-Royce motorok és repülőgép alkatrészek vámmentes exportját is engedélyezték az Egyesült Királyságból az Egyesült Államokba. A 25%-os vámot, amely az acél- és alumíniumimportokra vonatkozott, eltörölték, ami üdvözlendő hír a British Steel számára, amelyet a kormány irányítása alá helyeztek, amikor nehezen tudott működni.

A Fehér Ház azonban megjegyezte, hogy kvótát fognak bevezetni az Egyesült Királyság acél- és alumíniumtermékeire vonatkozóan. Jelenleg nem világos, hogy mennyi terméket exportálhat az Egyesült Királyság az Egyesült Államokba a kvótarendszer keretein belül, anélkül, hogy többet kellene fizetnie. Az acél- és alumíniumtermékek exportja az Egyesült Királyságból az Egyesült Államokba viszonylag alacsony, összesen körülbelül 700 millió font, de az acélból és alumíniumból készült termékek, mint például edzőgépek, bútorok és gépek sokkal nagyobb értéket képviselnek, összesen körülbelül 2,2 milliárd fontot, ami az Egyesült Királyság Egyesült Államokba irányuló exportjának körülbelül 5%-át teszi ki.

A gyógyszerekkel kapcsolatos megállapodások még nem tisztázottak, de az Egyesült Királyság azt mondta, hogy folytatják a munkát ezen a területen. A gyógyszerek a legnagyobb brit exporttermékek közé tartoznak az Egyesült Államokba, tavaly értékük 6,6 milliárd font volt. Az Egyesült Államok negyedik legnagyobb exportterméke az Egyesült Királyság számára, értéke tavaly 4 milliárd font volt. A legtöbb ország, köztük az Egyesült Államok is, kevés vagy semmilyen vámot nem vet ki a kész gyógyszerekre, hogy megőrizzék azok megfizethetőségét.

A digitális szolgáltatások adóját a megállapodás nem érintette, ami vitás pontot jelentett. Azok a vállalkozások, amelyek közösségi média platformokat, keresőmotorokat vagy online piactereket üzemeltetnek, kötelesek ezt megfizetni, ha globális bevételük meghaladja az 500 millió fontot, és évente 25 millió fontot keresnek az Egyesült Királyság felhasználóitól. Az Egyesült Királyság kormánya jelezte, hogy „digitális kereskedelmi megállapodásról” kíván tárgyalni, de az Egyesült Államok kormánya csalódottságának adott hangot, mivel a brit fél nem volt hajlandó teljes mértékben foglalkozni a kérdéssel.

A megállapodás részeként az Egyesült Királyság eltörölte a 20%-os vámot az amerikai marhahúsra, és a kvótát 13 000 tonnára emelte. A brit kormány hangsúlyozta, hogy az import élelmiszerek színvonalának gyengítése nem része a megállapodásnak, különösen a hormonkezelt húsokkal kapcsolatban, mivel az Egyesült Királyságban és az Európai Unióban ezt már az 1980-as évek óta betiltották.

A kereskedelmi háború enyhítésének jeleként a közelmúltban tett lépések a világ két legnagyobb gazdaságának együttműködését mutatják, és a jövőbeli kereskedelmi megállapodások irányvonalát is felsejthetik.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/c15ng4g5g0eo

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük