Gazdaság,  Hírek

Óriási kihívások várnak Románia új elnökére a megosztott országban

Romániában a közelmúltban egy meglepő választás zajlott, ahol a választók egy Nicusor névre hallgató, matematikai háttérrel rendelkező, visszafogottan beszélő jelöltet választottak meg elnöknek. A választás eredményei az ország politikai táját jelentősen megváltoztathatják, hiszen Nicusor Dan eddig csupán Bukarest polgármestereként volt ismert, a főváros határain túl viszont alig ismerték. Az új elnök győzelme sokak szerint a régi politikai elit elleni tiltakozásként értelmezhető, amely három évtizede irányítja Romániát. A választási kampány során Dan kihívója a szélsőjobboldali, nacionalista George Simion volt, aki nemcsak radikális nézeteiről, hanem agresszív kampányformájáról is ismert. Simion a választások első fordulójában 41%-ot szerzett, de a második körben Dan felzárkózott és végül megnyerte a választást.

A választási eredmények analizálásakor Radu Magdin politikai elemző arra mutatott rá, hogy a magasabb részvételi arány és a választók hangulata a jelenlegi helyzetben érthető. Az emberek Romániában egyre inkább dühösek, és radikális változásokra vágynak, de emellett sokan attól is tartottak, hogy Simion hatalomra kerülése visszalépést jelentene az ország számára. A választás során megfigyelhető volt, hogy a városi középosztály mobilizálódott, és sokan attól féltek, hogy az ország politikai irányvonala drámaian megváltozna.

A Simion támogatóival való beszélgetések során kiderült, hogy sokan a „hagyományos értékek” védelmét, illetve az Európai Unióval szembeni kritikus álláspontot emelték ki. Egy szavazó, aki a piacon árusított, azt mondta, hogy Simion győzelme esetén megakadályozná az EU által „rákényszerített” azonos nemű házasságok bevezetését. Mások a „Románia első” retorikájával vonzódtak Simionhoz, aki a munkásosztály érdekeit ígérte képviselni. Az elnökválasztás eredményei azonban sokakat csalódással tölthettek el, hiszen több szavazó úgy érezte, hogy Dan nem képes irányítani az országot.

Simion kampánya során azonban több hibát is elkövetett, amelyek hozzájárultak a választás kimeneteléhez. Például, amikor egy francia politikai fórumon járt, a francia elnököt, Emmanuel Macront „diktatórikus hajlamú” politikusként említette, ami sok választó véleményét megváltoztatta. Diana, aki szintén a Simion támogatóinak egyike volt, azt mondta, hogy a franciaországi megnyilvánulása elriasztotta őt, és végül Danra adta a szavazatát.

A választás eredménye a moszkvai befolyás ellen is fellépésként értelmezhető. Az új elnök melletti utcai ünneplések során a tömeg skandálta: „Oroszország, ne feledd! Románia nem a tiéd!” A választások során felmerült vádak szerint Oroszország beavatkozott a román politikai életbe, hogy támogassa a szélsőjobboldali jelöltet, Calin Georgescut. Végül Georgescu kizárásra került, és Simion került a helyére, de sok választó elutasította őt a nyílt orosz támogatása miatt.

Nicusor Dan győzelme mögött nemcsak a Simion elleni tiltakozás állt, hanem a jövőbeni európai integráció iránti elkötelezettség is. Sok fiatal választó a kampány során hangsúlyozta, hogy ha Simion nyerne, akkor készek lennének elhagyni az országot, mivel úgy érezték, hogy a nézeteik nem találkoznak a nacionalista politikával. Dan kampánya során a fiatalok számára vonzó jövőt ígért, amely szorosan összefonódik az Európai Unióval.

Végső soron Dan győzelme nemcsak a politikai elitnek adott új reményt, hanem a román társadalom számára is egy új irányvonalat mutatott. Az új elnök sokak számára az utolsó lehetőség a mainstream politikai osztály számára, hogy egy európai értékeket képviselő platformmal érvényesüljenek. Az elemzők figyelmeztetnek, hogy ha a következő választások során a politikai osztály nem teljesíti elvárásaikat, akkor a román politikai táj újabb radikális változás elé nézhet, amely akár egy újabb nacionalista vezető hatalomra jutását is magában foglalhatja.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cj3jxp72mv2o

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük