
Robotok a világűrben: Elérkezett az űrutazás új korszaka?
Karácsony estéjén egy autonóm űrszonda, a NASA Parker Solar Probe, a Nap közelében repült el, közelebb, mint bármilyen ember által készített objektum valaha. Ez a küldetés a Nap felfedezésére irányult, különös figyelmet szentelve annak, hogy a Nap hogyan befolyásolja a Föld űridőjárását. Ez a pillanat mérföldkőnek számít az emberiség számára, ám az esemény során nem volt emberi beavatkozás, hiszen az űrszonda előre programozott feladatait önállóan hajtotta végre, anélkül, hogy bármilyen kommunikációs kapcsolatba lépett volna a Földdel. Az elmúlt hat évtizedben számos robotizált űrszondát küldtek az űrbe, amelyek olyan célpontokat értek el, ahová az emberek nem tudtak eljutni. A Parker Solar Probe tíz napig tartó repülése során 1000 Celsius-fokos hőmérsékleteket tapasztalt. Az autonóm űrszondák sikeressége, a fejlett mesterséges intelligencia megjelenésével együtt, felveti a kérdést, hogy milyen szerepet játszhatnak az emberek a jövő űrkutatásában. Néhány tudós megkérdőjelezi, hogy valóban szükség van-e emberi űrhajósokra. Lord Martin Rees, az Egyesült Királyság csillagásza megjegyzi: „A robotok gyorsan fejlődnek, és az emberek küldésének indoka egyre gyengül.” Hozzáteszi, hogy az emberek küldésének egyetlen indoka a kalandvágy, amelyet a gazdagok élvezhetnek, és ennek finanszírozását magánszemélyeknek kellene vállalniuk.
Andrew Coates, a londoni Egyetem fizikai kutatója is egyetért, mondván: „A komoly űrkutatás során sokkal inkább a robotikát preferálom. A robotok sokkal messzebb jutnak és több dolgot tudnak csinálni.” A robotok ráadásul olcsóbbak is, mint az emberek, hiszen ahogy a mesterséges intelligencia fejlődik, úgy a robotok egyre okosabbak lesznek. De mit jelent ez a jövő űrhajós generációk számára? Vannak olyan feladatok, amelyeket az emberek képesek ellátni az űrben, de a robotok, bármennyire is fejlettek, soha nem tudnának. A robotizált űrhajók már minden bolygót meglátogattak a Naprendszerben, valamint számos aszteroidát és üstököst, míg az emberek mindössze két helyszínre jutottak el: a Föld körüli pályára és a Holdra.
Összesen körülbelül 700 ember járt az űrben, az elsőt 1961-ben, amikor Jurij Gagarin, a volt Szovjetunió űrhajósa lett az első kozmikus felfedező. A legtöbben a Föld körüli pályán vagy annak közelében repültek, rövid időtartamú, néhány perces űrrepüléseket végezve, például az amerikai Blue Origin New Shepard rakétáján. Dr. Kelly Weinersmith, a texasi Rice Egyetem biológusa, aki a „A város a Marson” című könyv társszerzője, megjegyzi: „A prestízs mindig is indok lesz arra, hogy embereket küldjünk az űrbe. Úgy tűnik, ez egy közös megállapodás, amely kiváló módja annak, hogy bemutassuk, mennyire hatékony a politikai rendszerünk és mennyire okosak az embereink.” Az emberekben azonban nem csupán a felfedezés iránti vágy vagy a presztízs érzése él, hanem a tudományos kutatás során végzett kísérletek is, amelyeket az Emberi Űrállomáson végeznek.
A robotok szintén hozzájárulhatnak a tudományos kutatáshoz, hiszen olyan helyekre tudnak eljutni, amelyek az emberek számára elérhetetlenek, ahol instrumentumokat használva tanulmányozhatják a légköröket és felszíneket. Dr. Weinersmith szerint az emberek sokkal sokoldalúbbak, és gyorsabban végeznek el feladatokat, mint a robotok, de nehezen és drágán tarthatók életben az űrben. A mesterséges intelligencia fejlődése révén a robotok képesek lehetnek hatékonyabbá válni, de a jelenlegi technológiai korlátok miatt a komplex feladatok ellátása még mindig kihívás. A NASA Valkyrie robotja, amelyet a Johnson Űrközpontban terveztek, például képes lehet az űrbeli feladatok egy részének elvégzésére, de az emberi űrhajósok mellett kell tevékenykednie, hogy a legjobb eredményeket érjék el.
Az űrkutatás jövője sok kérdést vet fel, és bár a robotok szerepe egyre hangsúlyosabbá válik, az emberek inspiráló hatása továbbra is megmarad. Az űrkutatás iránti érdeklődés, amely az emberi felfedezőkhez köthető, nem helyettesíthető gépekkel. Az emberi tapasztalatok és élmények képesek motiválni a jövő generációit, és bár a technológia fejlődése új lehetőségeket kínál, az emberi jelenlét az űrben mindig is fontos marad.

