
Robotporszívók, amelyek vízzel öntözik a növényeket vagy szórakoztatják a macskát
Tudósok sikeresen átprogramoztak egy robotporszívót, hogy segítsen telefonokat tölteni és asszisztáljon otthoni edzésekhez, mivel úgy vélik, hogy ezek a gépek jelenleg túl „tétlenek”. A Bathi Egyetem kutatói rámutattak, hogy a népszerű háztartási készülékek átlagosan napi kevesebb mint két órán át vannak használatban, pedig sokkal több feladatot is elláthatnának, ha némi módosítást végeznének rajtuk. A kutatás során egy Roomba készüléket retréningeltek, hogy számos egyéb feladatot is elvégezzen, és számos további lehetséges tevékenységet is felsoroltak, mint például a macskával való játék vagy a növények öntözése.
Yoshiaki Shiokawa, a tanulmány szerzője hangsúlyozta, hogy ezek a robotok „korlátozott, egyfeladatos eszközöknek” tűnnek, de erős érvet fogalmazott meg amellett, hogy alulhasználtak a gyakorlati feladatok terén. A globális háztartási robotpiac mérete 2023-ban 10,3 milliárd dollárra (7,7 milliárd font) volt értékelve, és várhatóan 2028-ra 24,5 milliárd dollárra emelkedik, ami azt jelenti, hogy ezek az eszközök egyre gyakrabban jelennek meg az otthonokban. Bárki, aki látta már robotporszívó működését, talán azt állítja, hogy ezek az ötletek kissé merészek, figyelembe véve, hogy a jelenlegi gépek néha nehezen birkóznak meg a szőnyegek és cipőfűzők kihívásaival, miközben végzik alapfunkciójukat.
A Bathi Egyetem és a kanadai Calgary Egyetem tudósai azonban arra törekedtek, hogy bizonyítsák, hogy a porszívók – és hasonló eszközök, például a fűnyírók – viszonylag könnyen átprogramozhatók és módosíthatók. A kutatásuk során 100 olyan funkciót azonosítottak, amelyet a robotok egyszerű módosításokkal el tudnának végezni. Ezt követően egy Roomba robotporszívót négy különböző feladatra programoztak át, amelyek között szerepeltek olyan javasolt tevékenységek is, mint például a bevásárlás szállítása a kocsiból a konyhába.
Shiokawa, aki a Bathi Egyetem számítástechnikai tanszékének doktori hallgatója, elmondta, hogy a projekt bebizonyította, hogy „minimalizált módosítások után egy Roomba több szerepet is betölthet az otthonban”. Kifejezte sajnálatát, hogy a robotok a nap nagy részében tétlenül állnak. Hozzátette, hogy néhány új feladat ellátása érdekében olyan fejlesztések szükségesek, amelyek valószínűleg nem találhatók meg az átlagos porszívó-tulajdonos otthonában, mint például egy kocsi, egy sisak és egy robotkar. Ennek ellenére hangsúlyozta, hogy az embereknek nagyobb elvárásaiknak kell lenniük a robotjaikkal szemben. „Ki kellene terjesztenünk a hasznosságukat az alapfeladataikon túl, azáltal, hogy programozzuk őket fizikailag navigálni az otthonban, hogy különféle további funkciókat láthassanak el” – mondta.
A tanulmány társszerzője, Dr. Adwait Sharma is egyetértett, kijelentve, hogy az eszköz „tétlen ideje” különleges lehetőségeket kínál a „rugalmasan alkalmazható robotok és integrált rendszerek növekvő igényének” kielégítésére, amelyek zökkenőmentesen illeszkedhetnek a mindennapi életünkbe. A kutatás eredményei arra utalnak, hogy a háztartási robotok jövője nemcsak a takarításról szól, hanem számos más funkcióval is bővíthetők, amelyek valóban megkönnyíthetik a mindennapi feladatokat, és hozzájárulhatnak egy kényelmesebb otthoni élethez. A jövő robotjainak tehát nemcsak a padlók tisztán tartása lehet a feladatuk, hanem a mindennapi élet számos területén nyújthatnak segítséget, amennyiben a tudósok folytatják az ilyen irányú fejlesztéseket.

