Gazdaság,  Hírek

Xi igazi kihívása nem Trump kereskedelmi háborúja

Ha a nevet mondjuk, Donald Trump, a nagykereskedelmi piacok és kereskedelmi vásárok falai között Kínában, sokan csak egy halvány nevetést hallanak. Az Egyesült Államok elnöke, aki 145%-os vámokkal sújtja Kínát, nem sok félelmet keltett a helyi kereskedők körében. Ezzel szemben inkább egy online kínai nacionalista hadsereg alakult, amely gúnyos mémeket és vírusként terjedő videókat készít, amelyekben egy mesterséges intelligencia által generált Trump, JD Vance alelnök és Elon Musk együtt dolgozik cipő- és iPhone összeszerelő szalagokon. Kína nem úgy viselkedik, mint egy olyan ország, amely gazdasági fájdalmakkal néz szembe, Xi Jinping elnök pedig világossá tette, hogy Peking nem fog hátrálni. Az elnök kifejtette: „Több mint 70 éve Kína mindig is önállóságra és kemény munkára támaszkodott a fejlődés során… soha nem függött senki ajándékaitól, és nem fél semmiféle ésszerűtlen elnyomástól.”

Xi Jinping bizalmának részben az az oka, hogy Kína ma már sokkal kevésbé függ az Egyesült Államokból származó exporttól, mint tíz évvel ezelőtt. Azonban a valóság az, hogy Trump gazdasági játszmái és vámemelései olyan nyomáspontra gyakorolnak hatást, amelyek már meglévő problémák a kínai gazdaságban. Az ingatlanpiaci válság, a növekvő munkanélküliség és az öregedő népesség miatt a kínai emberek egyszerűen nem költenek annyit, amennyit a kormány szeretne. Xi 2012-ben került hatalomra azzal az álommal, hogy Kínát megújítja, de ez most komoly kihívások elé néz, nem csupán az amerikai vámok miatt. A kérdés most az, hogy Trump vámjai meg fogják-e bénítani Xi gazdasági álmait, vagy pedig Xi képes lesz a meglévő akadályokat lehetőségekké alakítani.

A 1,4 milliárd fős népességgel Kína elvileg hatalmas belső piaccal rendelkezik. Azonban a probléma az, hogy az emberek nem tűnnek hajlandónak költeni, amíg a gazdasági kilátásaik bizonytalanok. Ez nem a kereskedelmi háború következménye, hanem az ingatlanpiac összeomlása. Számos kínai család élete megtakarításait fektette be otthonaikba, csak hogy lássák, hogy az árak az utolsó öt évben meredeken csökkentek. Az ingatlanfejlesztők továbbra is építkeztek, miközben a piacon a házak ára zuhant. A korábbi kínai statisztikai hivatal helyettes vezetője, He Keng, két évvel ezelőtt elismerte, hogy a „legrosszabb becslés” szerint mostanra elegendő üres lakás van 3 milliárd ember számára.

Beutazva a kínai tartományokat, látható, hogy tele vannak üres projektekkel – sorban álló, magasbeton vázak, amelyek „szellemvárosokként” vannak elnevezve. Mások már berendezve várják a lakókat, kertjeik szépen gondozottak, a függönyök az ablakokat díszítik, és úgy tűnik, hogy egy új otthon ígéretét rejtenek. De csak éjszaka, amikor nem világítanak a lámpák, derül ki, hogy a lakások üresek. Egyszerűen nincs elég vásárló, hogy megfeleljen ennek a szintű építkezésnek. A kormány öt évvel ezelőtt lépett közbe, hogy korlátozza, mennyi pénzt tudnak az ingatlanfejlesztők kölcsönözni. Azonban a lakásárakra gyakorolt hatás és ezzel együtt a fogyasztói bizalom csökkenése már megtörtént, és elemzők 2,5%-os csökkenést várnak az ingatlanárakban az idei évre, a Reuters februári felmérése szerint.

A középosztálybeli kínai családokat nemcsak a lakásárak aggasztják. Aggódnak amiatt is, hogy a kormány képes lesz-e nyugdíjat biztosítani számukra – a következő évtizedben körülbelül 300 millió ember, aki most 50-60 éves, elhagyja a kínai munkaerőpiacot. Egy 2019-es becslés szerint a kínai állami társadalomtudományi akadémia szerint a kormány nyugdíjalapja 2035-re kifogyhat a pénzből. Ráadásul aggodalmak merülnek fel afelől is, hogy fiúk, lányok és unokák munkát találhatnak, mivel a fiatal diplomások milliói küzdenek a munkanélküliséggel. A 16 és 24 év közötti városi fiatalok körében a munkanélküliség aránya Kínában meghaladja az 20%-ot a 2023 augusztusában közzétett hivatalos adatok szerint.

Kínának nem egyszerűen át kell kapcsolnia az Egyesült Államoknak történő értékesítésről a helyi vásárlók felé. Prof. Nie Huihua a Renmin Egyetemen megjegyzi, hogy „a gazdaságra nehezedő nyomás miatt valószínűtlen, hogy a belföldi fogyasztást rövid távon jelentősen növelni lehet”. Az export belföldi kereslettel való helyettesítése időt igényel. Prof. Zhao Minghao, a Fudan Egyetem Amerikai Tanulmányok Központjának helyettes igazgatója szerint „Kína nem táplál magas elvárásokat a Trump-adminisztrációval folytatott tárgyalásokkal kapcsolatban… A valódi csatatér Kína belső politikájának kiigazítása, például a belföldi kereslet növelése”. Ahhoz, hogy felélénkítsék a lassuló gazdaságot, a kormány milliárdokat jelentett be gyermekgondozási támogatásokra, a bérek emelésére és a jobb fizetett szabadságokra. Emellett egy 41 milliárd dolláros programot is bevezettek, amely kedvezményeket kínál olyan termékekre, mint a fogyasztói elektronikai cikkek és az elektromos járművek, hogy ösztönözzék a fogyasztást. Prof. Zhang Jun, a Fudan Egyetem közgazdaságtan professzora azonban úgy véli, hogy ez nem „fenntartható”. „Hosszú távú mechanizmusra van szükség” – mondja. „Kezdenünk kell növelni a lakosság rendelkezésre álló jövedelmét.” Ez Xi számára sürgető, mivel az a proszperitás, amelyet 13 évvel ezelőtt ígért, még nem vált valóra. Xi tudatában van annak is, hogy Kínának van egy elkeseredett fiatal generációja, amely aggodalmakkal tekint a jövőjére. Ez nagyobb problémákat jelenthet a Kommunista Párt számára: tüntetéseket vagy zavargásokat.

A Freedom House Kína Ellenzéki Monitorja szerint a pénzügyi sérelmekből fakadó tüntetések száma az utóbbi hónapokban meredeken nőtt. Minden tüntetést gyorsan elfojtanak és cenzúráznak a közösségi médiában, így valószínűtlen, hogy ez most valódi fenyegetést jelentsen Xi számára. „Csak akkor, amikor az ország jól teljesít, és a nemzet jól teljesít, minden egyes ember is jól élhet” – mondta Xi 2012-ben. Ez az ígéret akkor hangzott el, amikor Kína gazdasági felemelkedése megállíthatatlannak tűnt. Most azonban a helyzet bizonytalanná vált. Az ország az elmúlt é

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cpq7y8vl55yo

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük