Hírek,  Magazin

Miért tűnnek el egyre inkább a lenyűgöző Himaláják?

Kathmandu, Nepál fővárosa, gyönyörű látványaival és a Himalájával körülvett panorámájával sokak számára vonzó úti cél, különösen azok számára, akik el szeretnék csodálni a világ legmagasabb hegyeit. Azonban az utóbbi években a város látképe drámai módon megváltozott, és a turisták egyre inkább kénytelenek szembesülni a szennyezett levegő miatt kialakuló ködös látással. A legfrissebb tapasztalatok is azt mutatják, hogy a hegyek látványa, amely egykor a látogatók egyik legfőbb vonzereje volt, mostanra szinte teljesen eltűnt a főváros és környékének égboltjáról.

Az elmúlt áprilisi látogatásom során, amikor a szolgáltatott repülőjáratnak több mint húsz körözést kellett végrehajtania a katmandui repülőtér előtt, hogy végül landolhasson, már éreztem, hogy valami nincs rendben. Az utazás során a szállodámból, amely elvileg jó kilátást nyújtott volna a hegyekre, semmi látható nem volt, csak a szürke köd. Még Nagarkotból, amely a város közelében található népszerű kilátópont, sem volt lehetőség a szikrázó Himalája csúcsainak megcsodálására, csupán a levegőben lebegett a szennyeződés.

Yogendra Shakya, aki az 1996-os éve óta üzemelteti szállodáját Nagarkotban, elmondta, hogy az utóbbi időben a korábbi „napfelkelték, naplementék és Himaláják” helyett a helyet inkább a történelemre és kultúrára építette újra, mivel a látogatók már nem élvezhetik a hegyek látványát a köd miatt. Kiderült, hogy nemcsak Katmanduban, hanem az Annapurna régióban is, ahol korábban a híres trekking útvonalak vonzották a turistákat, a szennyezett levegő miatt csökkent a láthatóság. A tudósok figyelmeztetnek, hogy a ködös időjárási körülmények egyre intenzívebbé válnak és hosszabb ideig tartanak, ami jelentősen csökkenti a látótávolságot.

A szennyeződés főbb forrásai közé tartoznak a közlekedési és ipari kibocsátások, az építkezésekből származó por és a nyílt tűzön való égetés, amelyek mind hozzájárulnak a levegő minőségének romlásához. A tudósok a klímaváltozással is összefüggésbe hozzák a problémákat, hiszen a száraz évszakok egyre hosszabbak, így a levegőben lévő szennyező anyagok hosszabb ideig maradnak a levegőben. A szennyezett levegő gyakran megakadályozza a turistákat abban, hogy megcsodálják a Himalája csúcsait, ami a trekking ipar számára is súlyos következményekkel jár.

Lucky Chhetri, aki az egyik első női trekking vezető Nepálban, megjegyezte, hogy a ködös időjárás miatt a vállalkozása 40%-os csökkenésen ment keresztül. Az ilyen körülmények között a túrázók csalódottan tapasztalják, hogy a hegyek látványa helyett csupán a ködöt élvezhetik. Egy ausztrál turista, aki több mint tizenkétszer látogatta meg Nepált, úgy fogalmazott, hogy a hegyek látványának hiánya „nagy csalódás”, mivel tíz évvel ezelőtt még nem tapasztalta ezeket a ködös körülményeket.

A trekking iparág helyzetét tovább súlyosbítja, hogy a Himalája látványa nemcsak a turisták, hanem a helyi vállalkozások számára is létfontosságú. A Nepáli Trekking Ügynökök Szövetségének nyugati Gandaki tartományi elnöke, Krishna Acharya elmondta, hogy a trekking ipar mély problémákkal küzd, és sok ügynökség fontolóra veszi a szakmai váltást. Az indiai oldalon a hegyek közelében lévő szállodák és utazási irodák is hasonló problémákkal küzdenek, mivel a köd sűrűsége és előfordulása egyre gyakoribbá vált.

A Pakistanban található nyugati Himaláják viszonylag kevésbé érintettek a köd miatt, de a helyiek is megjegyzik, hogy a hegyek, amelyeket korábban könnyen láthattak, mára gyakran eltűnnek a ködben. Az indiai, pakisztáni és nepáli mezőgazdasági gyakorlatok, mint például az aratás utáni tarlóégetés, szintén hozzájárulnak a szennyezéshez.

A légszennyezés és a ködös időjárás hatásai nemcsak a turizmusra vannak kihatással, hanem az egészségügyi helyzetre is, mivel a mérgező levegő gyakori légzőszervi problémákat okoz. A szakértők figyelmeztetnek arra, hogy a köd és a porviharok növekvő száma Dél-Ázsiában a klímaváltozás és más tényezők következménye. A helyzet egyre komolyabbá válik, és ahogy a tudósok előrejelzik, a Himalája látványának csodálata egyre inkább csak a fényképekre, festményekre és képeslapokra korlátozódik.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cvgdl092jj5o

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük