Hírek,  Magazin

A pápa gyors megválasztásának üzenete a katolikus egyház prioritásairól

A konklávé gyors lezárása azt jelzi, hogy a választásra jogosult bíborosok közül sokan Robert Prevostot látták a legalkalmasabbnak a pápai feladatok ellátására. Az előkészületek során, a bíborosok hivatalos találkozói és informális vacsorái alatt, világossá vált, hogy a „folytonosság” és az „egység” szavak gyakran elhangzottak. Számos bíboros elismerte, hogy Ferenc pápa olyan jelentős lépéseket tett, amelyek az egyház külső peremén élő emberek, valamint a hitben kívüli közösségek elérése felé irányultak. A pápa törekvését, hogy a szegények és a némák hangja legyen, nagyra értékelték, de sokan úgy érezték, hogy a különböző gondolkodásmódok közötti (néha nagyon nyilvános) megosztottságot is kezelni kell. E keretek között merült fel Prevost neve, mint komoly jelölt, aki a háttérben támogatta Ferenc pápát, ugyanakkor a különböző frakciók számára is elfogadható figura volt.

A választásra jogosult bíborosok feladata nem csupán az volt, hogy az egyház és a katolikus hívek igényeit figyelembe vegyék, hanem az is, hogy meglássák, mi szükséges az emberiség számára egy nehéz időszakban, amikor a háború és a megosztottság áll a középpontban. Robert Prevost, a kettős állampolgárságú amerikai-perui bíboros, akit mind az észak-amerikai, mind a latin-amerikai kollégái között otthon érezhette magát, olyan személynek tűnt, aki pápaként képes lenne összekapcsolni a különböző világokat. Ferenc pápát néha bírálják, mert nem tudott elegendő szövetségest nyerni az Egyesült Államokban a migráció, a klímaváltozás és az egyenlőtlenség nagy kérdéseiben, mivel nem mindig volt tisztában azzal, hogyan kommunikálja a legjobban az érveit.

A bíborosok által keresett elsődleges követelmények közé tartozott a „folytonosság” és az „egység” biztosítása. Leo XIV, a szent Péter erkélyéről tartott beszédében erőteljes utalásokat tett arra, hogy miért választották őt a bíborosok. Hangsúlyozta a „hidak építését” és azt, hogy az emberek világszerte „egy népként” léteznek, ami Ferenc pápa szellemiségét is felidézte, miközben a teljes egységről beszélt. Az új pápa múltja az első napokban alapos vizsgálat alá kerül. Politikai nézeteit, a zaklatásokkal kapcsolatos munkáját és a társadalmi kérdésekkel kapcsolatos megnyilvánulásait szigorúan elemzik, hiszen ezek már nagyrészt a nyilvánosság előtt állnak.

A bíborosi választók úgy tűnik, nem találtak olyan lényeges kérdést Prevost életében, amely hátráltathatta volna őt abban, hogy vezesse a katolikus egyházat és betöltse a globális morális vezetői szerepet, amire szükségük volt. Az előttük álló nagy kihívások mellett, a konklávé mindössze négy szavazás után zárult le, ami erős mandátumot ad Prevost számára a pápaságához. Az Egyesült Királyság északi részén élő katolikusok vegyes érzelmekkel reagálnak az új pápa megválasztására. Brian McGinley atya úgy véli, hogy Leo XIV majd igazságot mond a hatalomnak, mint pápaként. A pápa, aki támogatta elődjét, most arra figyel, hogy folytatja-e az egyházi reformokat.

Robert Prevost, aki Chicagóban született és 69 éves, első észak-amerikai pápaként lép a posztjára. Az új pápa választása a katolikus világban máris jelentős reakciókat váltott ki, és kérdéses, hogy képes lesz-e megoldani a feszültségeket, melyek az egyház különböző áramlatai között feszülnek. A következő időszakban a katolikus egyház és a hívek egyaránt figyelni fogják, hogyan alakul a pápasága, és hogy milyen irányba viszi a katolikus közösséget a jövő kihívásaival szemben.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/c4g2epnpr3ko

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük